Jak probíhá vymáhání pohledávek?
Někdo mi dluží a nechce zaplatit.
Co mám dělat?
Dluží-li vám někdo peníze a vyčerpali jste své vlastní cesty k vymožení pohledávky, máte několik možností:
V okamžiku, kdy máte k dispozici exekuční titul, se můžete obrátit na exekutorský úřad.
V našem případě postupujeme následovně.
Příprava exekučního návrhu
Exekuční návrh je velmi formalizovaný dokument, kterým celé řízení začíná. V této fázi navíc připravíme a sepíšeme rámcovou smlouvu o vedení exekuce.
Záleží na součinnosti věřitele a komplikovanosti případů, ale obvykle je to několik dnů.
Kontrola exekučního návrhu a odeslání na soud
Provedeme kontrolu exekučního návrhu, exekučního titulu a dalších příloh. Pokud je vše v pořádku, odešleme na soud žádost o pověření exekutora provedením dané exekuce.
Do 15 dnů, v drtivé většině případů v řádu dnů.
Pověření exekutora
Pokud soud neshledá v exekučním návrhu žádné nedostatky, vydá dokument „pověření soudního exekutora vedením exekuce“. V opačném případě vyzve věřitele k opravě či doplnění exekučního návrhu.
Soud má na vydání pověření 15denní lhůtu.
Zjišťování majetku
Po vydání pověření exekutora nastává fáze zjišťování majetku – takzvané lustrace. Elektronicky se dotazujeme na majetek dlužníka širokého spektra subjektů, zejména bank, zdravotních pojišťoven, katastru nemovitostí a dalších institucí.
Učinit elektronický dotaz nám trvá několik vteřin. Na odpovědi institucí však můžeme čekat i několik dnů či týdnů.
Zajištění majetku
Jakmile zjistíme majetek dlužníka, nastává zajišťovací fáze exekučního řízení. Vydáváme exekuční příkazy, na jejichž základě jednotlivé instituce zablokují majetek dlužníka tak, aby s ním nemohl nakládat.
Hodiny od obdržení odpovědi od jednotlivých institucí.
Výzva k dobrovolnému splnění povinnosti
Následně zasíláme dlužníkovi “Výzvu k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti”, společně s tzv. „zahajovací dokumentací“ (exekuční příkazy, exekuční návrh, exekuční titul, a další dokumenty).
V řádu dnů od obdržení pověření k provedení exekuce.
Lhůta pro dobrovolnou úhradu exekuce
Od doručení výzvy k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti běží dlužníkovi 30denní lhůta k zaplacení celé dlužné částky. Pokud tak dlužník učiní, platí pouze poloviční náklady exekuce.
30 dnů.
Doložka provedení exekuce
Po uplynutí 30denní lhůty vyznačíme doložku provedení exekuce, která říká, že byly splněny podmínky pro provedení exekuce. Exekuce se následně zobrazí v Centrální evidenci exekucí (tzv. CEE). Od tohoto data můžeme začít exekuci provádět. Je to rovněž první datum, kdy můžeme vymožené peníze odeslat věřiteli.
V řádu dnů.
Realizace exekučních příkazů
K provádění exekuce přistupujeme v případě, že dluh není uhrazen a je vyznačena doložka provedení exekuce. Institucím blokujícím majetek rozesíláme „vyrozumění o právní moci“. Ze zákona musíme instituce vyrozumívat postupně. Jako první vyrozumíváme banky. Pokud dlužník na svém účtu nemá dostatek prostředků na úhradu dlužné částky, přichází na řadu další instituce.
Záleží na počtu vydaných exekučních příkazů, celý proces může trvat i 2 měsíce.
Přímé vymáhání
Pokud peníze došlé na základě blokovaného majetku (účet, mzda, pojištění, aj.) nepostačují k úhradě celého dluhu, přechází spis do správy týmu přímého vymáhání. Prostřednictvím telefonátů a osobních návštěv v terénu zjišťujeme skutečné majetkové poměry dlužníka a zajišťujeme úhradu celé dlužné částky jednorázově či formou splátkového kalendáře. V této fázi probíhá i fyzické zajištění a odvoz hodnotných movitých věcí dlužníka, které následně prodáme v dražbě. V této souvislosti hovoříme o provedení tzv. mobiliární exekuce.
Dražba nemovitých věcí
Pokud ani mobiliární exekuce neskončí úhradou celé dlužné částky a dlužník vlastní nemovitou věc, přistoupíme k její dražbě. Proces dražby nemovité věci je velmi zdlouhavý a trvá obvykle několik měsíců, než dojde k jejímu vydražení a můžeme výtěžek z dražby rozdělit mezi věřitele.
V řádu měsíců.
Pokud nedojde k zaplacení celé částky či splácení formou splátkového kalendáře, proces lustrace pravidelně opakujeme. Předpokládáme, že dříve či později buď nějaký skrytý majetek dlužníka objevíme, případně se dostaneme na řadu ve srážkách ze mzdy (kde se nejdříve sráží na dřívější exekuce).
Kromě standardních nástrojů a postupů máme k dispozici řadu dalších vlastních inovativních metod, jak zjistit majetek dlužníka (internetový detektiv, zpětná lustrace nemovitostí, monitoring rejstříků smluv, postih kaucí, apod.).